Hulajnogi elektryczne – przepisy 2021, które trzeba znać!

Hulajnogi
Hulajnogi elektryczne – przepisy 2021, które trzeba znać!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hulajnogi elektryczne to obecnie bardzo modny i wygodny środek transportu. 20 maja 2021 roku w życie weszły nowe przepisy na jakie zmiany powinni być przygotowani właściciele hulajnóg? 

Hulajnogi elektryczne – zmiana przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi hulajnóg elektrycznych, które obowiązują od 20 maja 2021 r., użytkownicy urządzeń transportu osobistego (czyli m.in. hulajnóg elektrycznych) musi jeździć drogami dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością maksymalną 20 km/h, jeśli pasy są wyznaczone dla kierunku, w którym kierujący hulajnogą się porusza lub ma zamiar skręcić. W przypadku braku takich pasów osoba poruszająca się na hulajnodze musi jechać ulicą (jeśli pojazdy mogą poruszać się po niej z prędkością do 30 km/h).

Warto pamiętać, że osoby, które jadą na hulajnodze po chodniku, mają obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością zbliżoną do tempa chodu pieszych (ta zmiana to odpowiedź na liczne potrącenia pieszych przez osoby na hulajnogach, które jechały zbyt szybko).

Kto może jeździć na hulajnodze elektrycznej? Limity wiekowe

Od 21 maja b.r. uprawnione do poruszania się tego typu pojazdem są tylko osoby posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T. Zgodnie z nowymi przepisami dzieci do 10. roku życia nie mogą kierowania hulajnogą elektryczną ani urządzeniem transportu osobistego (np. deskorolki elektryczne, segway) na drodze. Dzieci w tym wieku mogą korzystać z tego rodzaju pojazdów jedynie w rejonie zamieszkania i to pod nadzorem osoby dorosłej.

Czy e-hulajnogę można parkować na chodniku?

Tak, ale tylko w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego nie ma – należy zaparkować hulajnogę elektryczną równolegle, możliwie blisko zewnętrznej krawędzi chodnika, która jest najbardziej oddalona od drogi (oczywiście pod warunkiem, że w tym miejscu nie obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się, a szerokość chodnika nie jest mniejsza niż 1,5 m). W razie niedostosowania się do tych nakazów właściciel e-hulajnogi może zostać ukarany mandatem.

>> Zobacz też: Powstanie miasto bez dróg i samochodów w Arabii Saudyjskiej

Czego nie można robić, poruszając się na hulajnodze elektrycznej?

Zabroniona jest jazdą hulajnogą elektryczną przez osoby:

  • znajdujące się w stanie nietrzeźwości,
  • pod wpływem środka o działaniu zbliżonym do alkoholu.

Nie wolno przewozić e-hulajnogą:

  • innych osób,
  • zwierząt,
  • przedmiotów.

Zabronione jest również ciągnięcie oraz holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

Kierowanie hulajnogą elektryczną – kary i mandaty dla niezdyscyplinowanych

Kierujący e-hulajnogą, który korzysta podczas jazdy z telefonu  komórkowego, może otrzymać mandat w wysokości 200 złotych. Natomiast za transport zwierząt, ładunków i innych osób grozi kara w wysokości 100 złotych. Osoby, które zaryzykują kierowanie e-hulajnogą w stanie nietrzeźwości, czy podobnie działającego środka zostaną ukarane mandatem w kwocie 300-500 złotych.

Z kolei za naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku grozi 100 złotych kary. Za nieustąpienie przez kierującego hulajnogą elektryczną pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu można otrzymać mandat w wysokości 350 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Car audio, ale nie tylko. Polacy pokochali zmieniać swoje samochody.
Car audio, ale nie tylko. Polacy pokochali zmieniać swoje samochody.
Według sondażu przeprowadzonego przez agencję SW Research, Polacy zaczęli mocno inwestować w swoje auta, traktując to jako hobby, a nie garażową konieczność.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia diamentowe do obróbki granitu – poradnik dla specjalistów
Jak wybrać odpowiednie narzędzia diamentowe do obróbki granitu – poradnik dla specjalistów
Odkryj kluczowe aspekty wyboru optymalnych narzędzi diamentowych do precyzyjnej obróbki granitu. Zdobądź praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.
Hulajnogi elektryczne od Xiaomi – nowe rozwiązanie na polskich drogach
Hulajnogi elektryczne od Xiaomi – nowe rozwiązanie na polskich drogach
Mi Electric Scooter to zupełnie nowa jakość wśród hulajnóg. Xiaomi zaprezentowało dwa nowe modele, które dodatkowo niewiele kosztują. 
Ostatnie wpisy